FANDOM


Disambig Ten artykuł dotyczy Vizimira II Sprawiedliwego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Vizimir II Sprawiedliwy – król Redanii od co najmniej 1237 r. do 1267 r. Jedyny syn króla Heriberta Kłótnika oraz szlachcianki Diana de Saint-Villiers z Temerii. Mąż Hedwig z Malleore. Ojciec króla Radowida V, Millegardy i Dalimiry.

Jako pierwszy zachęcał władców państw północnych do agresywnej polityki wobec elfów i Nilfgaardu. Król w pełni zasługujący na przydomek „Sprawiedliwego”, który jednak nadano mu dopiero pośmiertnie.

Charakter i poglądy Edytuj

Vizimir wyróżniał się spośród innych władców mnogością talentów. Był zagorzałym wrogiem cesarstwa oraz atakujących z ich polecenia elfów. Nigdy nie kierował się w swoich działaniach uprzedzeniami rasowymi. Przeciwnie, jego polityka była na wskroś realistyczna. Jako przewidujący polityk, słusznie przypuszczał, że za jakiś czas cesarstwo znów ruszy do podbojów. Dlatego też konsekwentnie dążył do osłabienia wpływów Nilfgaardu na terenie Królestw Północy.

Historia Edytuj

Vizimir był jedynym synem króla Heriberta Kłótnika oraz Diany de Saint-Villiers z Temeri tym samym jedynym dziedzicem tronu Redanii, urodził się zapewne w Tretogorze, Vizimir objął rządy po śmierci ojca odziedziczając złe stosunki z Kapitułą Czarodziejów z którą jego ojciec pokłócił się o pieniądze, a czarodzieje zbojkotowali Redanie. Vizimirowi udało się jedna pogodzić z radą i odwołać bojkot Redanii.

Żonaty z Hedwig z Malleore, z którą miał troje dzieci: Radowida, Milenę, zwana Milką oraz Dalimirę, zwaną Dalką. W myśl wcześniej zawartych układów, Dalkę miał wziąć za żonę król Temerii Foltest, który jednakże już w bardzo młodym wieku nawiązał skandaliczny romans z własną siostrą, Addą Temerską i spłodził z nią dziecko. Zamierzał nawet poślubić Addę i uczynić królową u swego boku, czym obraził śmiertelnie Vizimira. Ostatecznie Dalka poświęciła się kapłaństwu, zaś Milka znana była w szkole czarodziejek w Aretuzie pod imieniem Millegarda, zaś młody Radowid miał odziedziczyć tron.

Vizimir był najlepiej poinformowanym królem na północy, dysponował najlepszym wywiadem na czele którego stał Sigismund Dijkstra. Jego zaufaną doradczynią była zaś czarodziejka Filippa Eilhart.

W czasie I Wojny z Nilfgaardem i po rzezi Cintry, wszystkie siły królestw północy zjednoczyły się w walce z Nilfgaaredem w Bitwie o Wzgórze Sodden uznano komendę Vizimira. Po zakończeniu wojny on i Foltest toczyli ciągły spór o cła i prawo składu, i prowadzili wojnę celną.

Brał udział w spotkaniu w Hagge, namawiał tam królów północy do śmielszej interwencji przeciwko Nilfgaardowi.

Vizimir zginął zasztyletowany przez elfa-zamachowca (na zlecenie Filippy Eilhart) w 1267 roku niedługo po zajściach na wyspie Thanedd. Po jego śmierci władzę w kraju przejęła rada regencyjna na której czele stał szef wywiadu Dijkstra z Tretogoru. Ostatecznie jego następcą został syn, Radowid V Srogi.

Galeria Edytuj