FANDOMVizimir II Sprawiedliwy – król Redanii, panujący w latach 1245-1267. Jedyny syn króla Heriberta Kłótnika oraz szlachcianki Diana de Saint-Villiers z Temerii. Maż Hedwig z Malleore. Ojciec króla Radowida V, Millegardy i Dalimiry.

Jako pierwszy zachęcał władców państw północnych do agresywnej polityki wobec elfów i Nilfgaardu. Król w pełni zasługujący na przydomek "Sprawiedliwego", który jednak nadano mu dopiero pośmiertnie.

Charakter i poglądy Edytuj

Vizimir wyróżniał się spośród innych władców mnogością talentów. Był zagorzałym wrogiem cesarstwa oraz atakujących z ich polecenia elfów. Nigdy nie kierował się w swoich działań uprzedzeniami rasowymi. Przeciwnie, jego polityka była na wskroś realistyczna. Jako przewidujący polityk, słusznie przypuszczał, że za jakiś czas cesarstwo znów ruszy do podbojów. Dlatego też konsekwentnie dążył do osłabienia wpływów Nilfgaardu na terenie Królestw Północy.

Historia Edytuj

Vizimir był jedynym synem króla Heriberta Kłótnika oraz Diana de Saint-Villiers z Temeri tym samym jedynym dziedzicem tronu Redanii, urodził się zapewne w Tretogorze, Vizimir objął rządy po śmierci ojca w 1245 roku odziedziczając złe stosunki z Kapitułą Czarodziejów z którą jego ojciec pokłócił się o pieniądze, a czarodzieje zbojkotowali Redanie. Vizimirowi udało się jedna pogodzić z radą i odwołać bojkot Redanii.

Żonaty z Hedwig z Malleore, z którą miał troje dzieci: Radowida, Milenę, zwana Milką oraz Dalimirę, zwaną Dalką. W myśl wcześniej zawartych układów, Dalkę miał wziąć za żonę król Temerii Foltest, który jednakże już w bardzo młodym wieku nawiązał skandaliczny romans z własną siostrą, Addą Temerską i spłodził z nią dziecko. Zamierzał nawet poślubić Addę i uczynić królową u swego boku, czym obraził śmiertelnie Vizimira. Ostatecznie Dalka poświęciła się kapłaństwu, zaś Milka znana była w szkole czarodziejek w Aretuzie pod imieniem Millegarda, zaś młody Radowid miał odziedziczyć tron.

Vizimir był najlepiej poinformowanym królem na północy, dysponował najlepszym wywiadem na czele którego stał Sigismund Dijkstra. Jego zaufaną doradczynią była zaś czarodziejka Filippa Eilhart.

W czasie I Wojny z Nilfgaardem i po rzezi Cintry, wszystkie siły królestw północy zjednoczyły się w walce z Nilfgaaredem w Bitwa o Wzgórze Sodden uznano komendę Vizimira. Po zakończeniu wojny on i Foltest toczyli ciągły spór o cła i prawo składu, i prowadzili wojnę celną.

Brał udział w spotkaniu w Hagge, namawiał tam królów północy do śmielszej interwencji przeciwko Nilfgaardowi.

Vizimir zginął zasztyletowany przez elfa-zamachowca (na zlecenie Filippy Eilhart) w 1267 roku niedługo po zajściach na wyspie Thanedd. Po jego śmierci władzę w kraju przejęła rada regencyjna na której czele stał szef wywiadu Dijkstra z Tretogoru. Ostatecznie jego następcą został syn, Radowid V Srogi.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Sytuacja zrobiła się napięta jak diabli, bo akurat Vizimir z Novigradu umyślił wydać za Foltesta swoją Dalkę [...]
Ostatnie życzenie

- Tak oto wygląda wojna celna (...) Vizimir wymógł na Novigradzie wprowadzenie prawa składu. Foltest z Temerii odpowiedział retorsyjnym, bezwzględnym prawem składu w Wyzimie i Gors Velen. Mocno ugodził tym redańskich kupców, więc Vizimir zaostrzył cła na temerskie wyroby.
Krew elfów

- Nie popełnijmy błędu - powiedział król Redanii, Vizimir, wsuwając upierścienione palce we włosy na skroni.
Krew elfów

Moja niegdyś ukochana Fil wysoko zadziera głowę, ale królem Redanii wciąż jest Vizimir. Ja wykonuję rozkazy Vizimira, knowania czarodziejów gówno mnie obchodzą. Cirilla wsiądzie na "Spadę" i pożegluje do Novigradu, stamtąd pojedzie do Tretogoru.
Czas pogardy

- Nie znam się na mieczach - wysapał poeta. - Na bogów Geralt, przestań ich tłuc! Nie widzisz redańskich orłów? To ludzie króla Vizimira! To oznacza zdradę i bunt, za to można trafić do lochu...
Czas pogardy

Nikt nie wzniesie okrzyku na cześć mojej matki. Ani nawet nie wspomni mojego ojca, nie ogłosi okrzykiem jego sławy. Dziś, w dniu triumfu, w dniu zgody, przymierza, do którego ojciec wszakże się przyczynił. Dlatego go zamordowano.
Pani Jeziora


Ciekawostki i inne informacje Edytuj

  • Imię (a być może także cała postać) Vizimira wzorowana jest na postaci Wizimierza (Wyzimiera), syna Lecha, legendarnego króla Polski z kroniki Wincentego Kadłubka;
  • Imię Wizimierza pojawia się także w satyrze Ignacego Krasickiego Do króla.
  • W audiobookach głosu użycza mu Adam Ferency.
Władcy Redanii historyczny herb Redanii

aktualny herb Redanii

SambukAbrad Stary DąbRadowid I WielkiDambor CzarnyVestibor PysznyRadowid II ŻeglarzRadowid III ŚmiałyVridank ElfVizimir I StaryRadowid IV ŁysyHeribert KłótnikVizimir II SprawiedliwyRadowid V Srogi
Królowe
Maria Pulcheria z TemeriiCaitlyn z KaedwenCirra z CintryViviana z LyriiCerroFiametta z CidarisDiana de Saint-VilliersHedwig z MalleoreAdda Biała
Inni członkowie dynastii redańskiej
Falka KrwawaRiannonDalimiraMillegarda z Redanii

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki