FANDOM


Disambig Ten artykuł dotyczy Vizimira I Starego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Vizimir I Stary – syn Radowida II Żeglarza i Cirry z Cintry. Młodszy brat Radowida III Ryżego. Żonaty z kontessą Joanną z Houtborga, a później z Ramoną Thyssen. Ojciec Radowida IV Łysego.

Wbrew mylącemu nieco przydomkowi „Stary” Vizimir był młodszym synem Radowida Żeglarza, bez nadziei na tron - do czasu rebelii Falki i śmierci bratanka, króla Vridanka. Gdy zginął Vridank, korona należała się - jak psu zupa - drugiemu synowi Żeglarza.

W dniu koronacji Vizimir miał 52 lata, dożył lat 96 - stąd przydomek „Stary”. Był dwukrotnie żonaty - po raz pierwszy, jeszcze jako książę, poślubił contessę Joannę z Houtborga. Małżeństwo to Vizimir rozwiązał obejmując tron, jako argument podając bezpłodność żony. Natychmiast po rozwodzie poślubił Ramonę Thyssen. Wbrew plotkom, które to nie odtrąconą Joannę, lecz króla czyniły zgrzybiałym, niemęskim i bezpłodnym, Ramona Thyssen w podręcznikowo przepisowym czasie powiła następcę tronu - Radowida, nazwanego później „Łysym”. Zabawne, ale ten łóżkowy wyczyn mocno ugruntował pozycję Vizimira, bo nie brakowało takich, którzy byli mu przeciwni - gdyby stary król nie spłodził następcy, obalono by go niechybnie, nie czekając, aż zemrze, bo zapowiadał się na długowiecznego. Od Vizimir Starego aż po obecnego królewicza Radowida w Redanii panuje jedna dynastia - korona przechodzi niezmiennie (i bez zakłóceń) z ojca na syna.