FANDOM


 • Jestem ciekawy tego, bo ja przez długi czas próbowałem znaleźć twór państwowy w naszym świecie najbardziej odpowiadający Cesarstwu Słońca. Doszedłem do wniosku, że Nilfgaard najbardziej mi przypomina skrzyżowanie III Rzeszy z Carską Rosją Aleksandrów i Mikołajów. I to wszystko w oprawie renesansowej ;P

    Wczytuję edytor...
  • Dorzuć Cesarstwo Rzymskie i Hiszpanię za czasów konkwistadorów.

     Wczytuję edytor...
  • Tak! Hiszpania Habsburgów!

   klik

     Wczytuję edytor...
  • I może jeszcze Imperium Osmańskie w 15 i 16 wieku.

     Wczytuję edytor...
  • A mi się kojarzy z Cesarstwem Bizantyjskim, wiecie: ekspansywny charakter polityczny, kodeks Hammurabiego, surowy władca - niemal o charakterze dyktatora, nacjonalistyczne społeczeństwo, restrykcyjna gospodarka, oddane i potężne wojsko i w sumie mógłbym mówić jeszcze, ale po co się produkować, kiedy ten temat obejrzy kilka osób.

     Wczytuję edytor...
  • kodeks Hammurabiego w Bizancjum? :P

     Wczytuję edytor...
  • III Rzesza jak nic. Kult czegoś, co w naszym świecie uchodziłoby za pogańskie, gospodarka oparta na wojnie, rządy dyktatorskie, monumentalne budownictwo, no i oczywiście pogarda dla innych narodów.

     Wczytuję edytor...
  • Bizancjum i dyktator? W Bizancjum był cezaropapizm - zwierzchność Kościoła nad państwem. A tymczasem w Nilfgaardzie mamy niechęć do wiary, chociaż jest ona tolerowana we wszelkich postaciach dopóki nie zagraża jedności państwa. Przynajmniej tak zapamiętałem z Sagi. Pogardy dla innych narodów raczej nie była taka jak w Rzeszy - istniała ona u samych rodowitych Nilfgaardczyków, ale nie była ona powodem wojen czy jakichś spięć. Tolerancja, chociaż z bólem serca.

     Wczytuję edytor...
  • Swoją drogą, ciekawie by było, gdyby Skellenowi udało się wzniecić rewolucję i wprowadzić demokrację...

     Wczytuję edytor...
  • Czemu demokrację?

     Wczytuję edytor...
  • Adriannn@

   Dlatego o powiązaniu z reliigią nie napisałem, bo owego nie ma. Wiem, że kodeks hammurabiego powstał bodajże w XVIII wieku przed naszą erą i był egzekwowany w pierwszych cywilizacjach, dobrze, że ktoś to zauważył i zwrócił uwagę. Widać, że jak ktoś już czyta, to robi to ze zrozumieniem :) Punkt dla Ciebie, Neggev.

   Misiek1997@

   Społeczeństwo III Rzeszy, czyli o poglądach narodowo-socjalistycznych nieco różni się od pogardy w stosunku do innych krajów. Nacjonalizm narodowy to bardziej wywyższanie, czy raczej uważanie swojego narodu i kraju za (sorka za neologizm) "nadnaród".

   W dodatku, zgodzę się z tobą odnośnie niechęci Nilfgaardu do krajów północy i na odwrót. Przejrzałem sobie ostatnio "Wieżę Jaskółki" i tam było widać chociażby wypowiedzi czarodziejek na temat zagranicznej mody, ustroju i wyglądu. To samo tyczy się pospolitych Kowalskich, ale także i wyżej postawionych, np. : marszałków, generałów, oficerów, polityków, ambasadorów i tych, kim był Shilard Fitz, posłem, posłańcem, czy grzyb wie kim.

     Wczytuję edytor...
  • Adriannn napisał(a):
   Czemu demokrację?


   Bo on sam mówił przeciez o demokracji :)

     Wczytuję edytor...
  • Możesz podać źródło? Ja nie pamiętam tego :O

     Wczytuję edytor...
  • Źródłem jest "Pani jeziora", Adriannnie :p

     Wczytuję edytor...
  • A strona? xD

     Wczytuję edytor...
  • Szafka z książkami jest za daleko :P

   Moment, w którym Geralt podsłuchuje rozmowę spiskowców pod kasztelem Zurbarràn.

     Wczytuję edytor...
  • Szafka z książkami? Mam regał. I nie ma tam Sagi, jest w bibliotece :P Ale dzięki, pójdę do kolegi i sprawdzę cały fragment z ciekawości :P

     Wczytuję edytor...
  • SMiki55
   SMiki55 usunął tę odpowiedź, ponieważ:
   Wandalizm.
   20:30, lis 13, 2013
   Odpowiedź została usunięta
  • Mnie się kojarzy z III Rzeszą. Dyktatorski system rządów, sposób walki; nowoczesna technika, szybko przemieszczająca się piechota, potężna ataki pancernej konnicy(odpowiednik czołgów) na wybrane odcinki, no i oczywiście umundurowanie wojsk - czerń ze srebrnymi ozdobami, zupełnie jak w Algmeine SS.

     Wczytuję edytor...
  • No i oczywiście nazwy armii oraz prowokacja w Glevitzingen+rozbiór Aedirn (jako Polska) z Kedwen (tutaj w roli ZSRR). Militarnie jak nic nawiązania do III Rzeszy.

   Natomiast na innych płaszczyznach, to już nie...

     Wczytuję edytor...
  • He he, co do SS, jest nawet nilfgaardzka dywizja ciężkiej jazdy, która ma za symbol trupią czaszkę, tak jak (2DPanc. SS Totenkopf).

     Wczytuję edytor...
  • Nilfgaard to w pierwszym rzędzie ewidentne i bardzo czytelne nawiązanie do starożytnego Rzymu. Podobnie jak Rrzym to cesarstwo, podobnie jak Rzym podzielone na prowincje, a także system państw zależnych. Początek potęgi Rzymu to miasto Rzym i okolice (Lacjum) z którego ekspandowali na inne tereny, Z Nilfgaardem jest identycznie. Za prawdziwych Rzymian uważano mieszkańców Rzymu i Lacjum, podobne jest z Nilfgaardem gdzie prawdziwymi Nilfgaardczykami są mieszkańcy stolicy i okolic. Podobny też etos surowego, opanowanego, zdyscyplinowanego, gardzącego zbytkami Rzymianina jak i Nilfgaardczyka. Podobieństwo też nazw geograficznych rzeka Alba w kolebce Nilfgaardu, jak i w Lacjum (góry Albańskie, Alba Longa - główne miasto starożytnego Lacjum). Podoobnie technika i nauka na wyższym poziomie niż u barbarzyńskich sąsiadów.

     Wczytuję edytor...
  • Akurat z tą techniką i nauką to bym nie przesadzał - starożytnych Rzymian od swoich germańskich i celtyckich sąsiadów dzieliła wręcz przepaść, jeżeli chodzi o te sprawy. W uniwersum Wiedźmina było inaczej. Tutaj wszyscy byli na mniej więcej podobnym poziomie (może poza Kovirem i Oxenfurtem). Jeżeli Nilfgaard miałby aż taką techniczną przewagę nad Nordlingami, zmiażdżyłby ich jak czołg. Poza tym, w sprawie nauki Nilfgaard nie był aż taki rozwinięty - w końcu to nie oni zbudowali wieczyste ruchadło.

     Wczytuję edytor...
  • Nie zgodzę, się z tym, że Rzym miażdżył technologicznie swoich sąsiadów. Przewaga Rzymian polegała głównie na tym, że byli swietnie zorganizowani, potem gdy germanie nauczyli się walczyć z Rzymianami, ci zaprzestali swojej ekspansji. Więc ta teoria, jak najbardziej potwierdza "Rzymskość" Nilfgaardu.

   Poza tym nie wiem, czy rozsądnie jest porównywać państwa północy do plemion barbarzyńskich

     Wczytuję edytor...
  • Ja ich nie porównywałem.

     Wczytuję edytor...
  • Mi się kojarzy Nilfgaard z Niemcami, bo tak zaciekle wojują z Temerczykami (odzwierciedleniem Polaków) i żyją z nimi jak pies z kotem - zresztą tam był cesarz, a u nas król...

     Wczytuję edytor...
  • Temeria - Polska? Raczej Francja. Redania to najbardziej polski ze wszystkich krajów Północy w wiedźminie.

     Wczytuję edytor...
  • Jednakowoż mentalnośc Temerczyków jest bardzo zbliżona do Polaków...

     Wczytuję edytor...
  • Lord Quest napisał(a):
   Jednakowoż mentalnośc Temerczyków jest bardzo zbliżona do Polaków...

   A także Czechów, Słowaków, Chorwatów...

     Wczytuję edytor...
  • Czyli ogólnie Słowian - a wiadomo, co o nich sądzili Niemcy...

     Wczytuję edytor...
  • Ja tam nie widzę wyróżniajacej się mentalności Temerczyków. Ogólnie Północ - ok, ale nie sama Temeria. Patrzycie przez pryzmat pierwszej gry, która działa się TYLKO w Temerii (oprócz Prologu).

     Wczytuję edytor...
  • Wystarczy przeczytać Sezon - Kerack również jest słowiańskie (no, może słowiańsko-karaibskie ;)). Wszystkie kraje północy to wymieszany w różnych proporcjach koktajl germańsko-celtycko-słowiański, czasami z domieszkami innych kultur (kojarzący się nieco z Wenecją czy Florencją Kovir).

     Wczytuję edytor...
  • No dokładnie.

   BTW, czytam właśnie Sezon i Belohun kojarzy mi się z takim panem:

   Ivan_the_Terrible_(cropped).JPG

   A jego sala tronowa:

   http://1.fwcdn.pl/ph/93/71/609371/378977.1.jpg

     Wczytuję edytor...
  • Belohun to mix Roberta Baratheona z Panem Prezesem Polski ;P

     Wczytuję edytor...
  • Napewno Nilfgaard jest znacznie lepiej rozwinięty od Królestw Północy, powiedziałbym, że renesans już się tam rozpoczoł. Zresztą same zbroje nilfgaardczyków w wiedźminie 2 były wzorowane na tych ze średniowiecza.

   Jeśli chodzi o tym z jakim krajem mi się kojarzy, to raczej ciężko mi określić, ale dla mnie to bardziej II Rzesza Niemiecka za panowanie Hohenzollerów. Jeśli książe dobrowolnie się do nich przyłączył zostawiał swój tytuł, tak samo w Nilfgaardzie podczas podbijania królestw.

   Pod względem gospodarzym... ciężko określić, ale dałbym coś pomiędzy Bizancjum w XII wieku, a Imperium Rosyjskim.

     Wczytuję edytor...
  • Niewątpliwie III Rzesza, wystarczy przeczytać opis początku wojny z Nilfgaardem, który król Koviru przedstawia Dijkstrze - jest on identyczny jak historia ataku na Polske w 39, a nazwa zaatakowanej miejscowosci do zludzenia przypomina "Gleivitz", co po niemiecku znaczy Gliwice, czyli miasto na Gornym Slasku, gdzie dokonano jednej z prowokacji rozpoczynajacej II WŚ.

     Wczytuję edytor...
  • Jak dla mnie to :

   Technologicznie Włochy XV-XVI Wiek

   Miltarnie Starożytny Rzym (dobrze zoorganizowana armia)

   Jeśli chodzi o podboje to III Rzesza Niemiecka

   Kultura,ekwipunek itp to także Włochy i renesans

     Wczytuję edytor...
  • Można też zauważyć,iż Nilfgaard ma elementy słowiańskie( jeżeli ktoś czytał Starą Baśn to wie o czym mówię) ,ponieważ jednym z najważniejszych słowiańskich Bogów było słońce a każdy wie co mają w herbach i w co wierzą Nilfgaardczycy.

   A co do odpowiedników według mnie wygląda to następująco:

   Redania- Rzeczpospolita Obojga Narodów /Polska

   Kaedwen-Litwa ( można zauważyć nawet ciekawe podobiestwo między pasami Henselta a Jagiełły)

   Aedirn-Czechy i Słowacja

   Temeria-Ciężko powiedzieć jednak myślę, że to coś na wzór piastwoskiej Polski i Węgier może

   Nilfgaard- I Rzesza Niemiecka w stylu Słowiańskim ze strojami renesansowych Włoch

     Wczytuję edytor...
  • Albo III Rzesza (swastyka to symbol słońca), albo Naród Ognia z "Awatar: Legenda Aanga" (jakby tego było mało, mający ponad 80 lat Zuko w "Legendzie Korry" wygląda jak... no cóż... sami zobaczcie.

     Wczytuję edytor...
  • DeRudySoulStorm
   DeRudySoulStorm usunął tę odpowiedź, ponieważ:
   Nieśmieszne porównanie. Można napisać ładnie i wyrafinowanie bez wulgaryzmów.
   20:09, cze 21, 2017
   Odpowiedź została usunięta
  • Ej, który to usunął tę odpowiedź?!

     Wczytuję edytor...
  • Ja ją usunąłem, ponieważ nie spełniała wymogów dobrego smaku dyskusji.

     Wczytuję edytor...
  • Kurczę, a tak chciałem poznać tę reakcję...

     Wczytuję edytor...
  • DeRudySoulStorm
   DeRudySoulStorm usunął tę odpowiedź, ponieważ:
   Nie mam zamiaru dyskutować, z kimś kto tego nie potrafi. Jak chcesz to przedstawię ci to: Mangozjeb lub sam człon "zjeb" jest uznawany za wulgarny, także nie mam zamiaru tolerować czegoś takiego.
   14:31, cze 23, 2017
   Odpowiedź została usunięta
  • Akuumo
   Akuumo usunął tę odpowiedź, ponieważ:
   f
   10:38, cze 24, 2017
   Odpowiedź została usunięta
  • z niemcami nwm czemu

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
Daj okejkę tej wiadomości
Przyznano okejkę tej wiadomości!
Zobacz kto dał okejkę tej wiadomości

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.