FANDOM


Wolne Państwo Saskii – monarchia w Dolinie Pontaru (górnym Aedirn), utworzona przez Saskię po nieudolnych rządach i śmierci Demawenda. Saskia (przynajmniej w teorii) miała poparcie jego syna Stennisa.  

Państwo w którym ludzie, elfy i krasnoludy obowiązuje jednakowe prawo. Ponadto Saskia była zwolenniczką zniesienia systemu kastowego, chłopstwo i szlachta miała być sądzona na równych zasadach. Potwory wyższe czy rozumne takie jak np. trole miały posiadać swoje przywileje, praktyka magiczna nie była zakazana, a za zdradę i zbrodnie wojenne przewidzana jest kara śmierci. Państwo obfituje w bogactwa naturalne, a głównym przemysłem są kopalnie prowadzone przez krasnoludy. W armii służyli chłopi, rycerze, elfy łucznicy, krasnoludy topornicy oraz (opcjonalnie) dwa trole. Północną granice Wolnego Vergen stanowi Pontar, południową i zachodnią jego dopływ Dyfne. Zaś wschodnią Góry Sine.

Wiedźmin 2Edytuj

Witcher-2

Głową państwa miała zostać smoczyca Saesenthessis, która odparła wojska Henselta i na obradach w Loc Muinee mianowała się Królową Saskią, nowa królowa charakteryzowała się honorem, odwagą, walecznością oraz oddaniem wobec swojego kraju i podwładnych. Jednak po zwycięskiej bitwie z Keadweńczykami, Loża w osobie Filippy Eilhart i Sheali de Tancarville miała inny plan co do Wolnego Państwa, chciały one przejąć władzę i wykorzystać ją do własnych celów. Filippa Eilhart i Sheala de Tancarville, które zawładnęły umysłem Saskii miały zostać de facto rządzącymi. Ich plan legł jednak w gruzach gdyż Radowid skazał i oślepił Fillippę, Sheala zostaje rozerwana przez skażony portal (lub ginie w męczarniach później w więzieniu), a omamiona czarem Saskia zostaje obezwładniona przez Geralta. Do odczarowania Saskii potrzebny był magiczny sztylet Filippy Eilhart, który Geralt może znaleźć na dwa spodoby. W przypadku jeśli wraz z Iorwethem uwolnił Eilhart, wiedźmin znajdzie sztylet w jej skrzyni i będzie w stanie odczarować smoczyce od razu po walce. Jeżeli natomiast Geralt zostawił Eilhart w lochach i poszedł uwolnić Triss, sztylet znajdzie przy keadweńskim strażniku podczas ratowania Iorwetha. Obezwładniona smoczyca w tym przypadku została uratowana najpewniej po rozmowie z Letho i opuszczeniu Loc Muinne. 

Rachunek SumieniaEdytuj

Po wydarzeniach z Loc Muinne, Nilfgaard rozbija obrońców Vergen, a za ich upór miasto zostaje zrównane z ziemią, sama Saskia jest ukazana jak bohatersko walczy jako smoczyca. Po przegranej bitwie z Nilfgaardczykami, terytorium Państwa Saskii należy do strefy wpływu Nilfgaardczyków. 

Wiedźmin 3Edytuj

W przyszłości po zakończeniu III wojny Nordlingów z Imperium Nilfgaardzkim, w zależności od wyborów Geralta w W3, Wolne Państwo Saskii może pozostać pod okupacją Imperium, zostać podbite przez Radowida V Srogiego lub zjednoczyć się z Redanią pod przewodnictwem kanclerza Dijkstry. 

Ważniejsze miastaEdytuj

CiekawostkiEdytuj

  • Wolne Państwo zostaje stworzone tylko, gdy poszliśmy Ścieżką Iorwetha. W przeciwnym razie tereny te podbija Kaedwen.
  • Podczas wydarzeń z Sagi, czarodziejki z Loży chciały, aby istniało państwo z czarodziejką na czele. Filippa Eilhart i Sheala de Tancarvile przejmując władzę nad umysłem Saskii, realizowały te plany. Jednak ich triumf nie trwał długo, bo dzięki Geraltowi i Triss, zostają na obradach zdemaskowane, Rada i Kapituła może powstać a Saskia zostanie odczarowana. Jednak później Nilfgaard tak czy inaczej podbija to państwo.

GaleriaEdytuj