Fandom

Wiedźmińska Wiki

Wyzima

3733strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarz1 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Wyzima.jpg

Panorama Wyzimy (fragment)

Wyzima - duża metropolia, siedziba władcy oraz stolica Temerii. Miasto bogate i niezwykle istotne dla państwa. W ciągu swojej długiej historii było świadkiem wielu wydarzeń, zarówno radosnych, jak i tragicznych. Jest znakomitym miejscem dla rozwoju nauki, a poprzez obecność szlaków handlowych, również dla rozwoju handlu. Swoją siedzibę mają tu główne ośrodki armii temerskiej. Również w stolicy rozstrzygane są ważne sprawy urzędowe. Niewiele wiadomo o wyglądzie Wyzimy, jednakże dzięki pracy grafików w grze Wiedźmin miasto wygląda bardzo realistycznie. Wiemy, że znajdują się tu takie miejsca jak karczma "Stary Narakort", karczma "Pod Lisem", dwa dwory królewskie - stary (opuszczony i obrócony w ruinę po tym jak córka Addy i Foltesta, zbudziła się do życia jako strzyga) i nowy (aktualna siedziba króla Foltesta ).

Ważniejsze budynki i miejsca Edytuj

Vizima map.jpg

Mapa Wyzimy

45.jpg

Geralt podczas pobytu w Wyzimie

Ważniejsi MieszkańcyEdytuj

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Dotyczące opisu

  • Podróż drogą z Ellander

Minęli otaczające Wyzimę lasy, weszli na łąki i pastwiska.
Poszli dalej, wnet dotarli na groblę wiodącą wzdłuż stawów i rowów. I nagle nad wierzchołkami olch zobaczyli czerwone dachówki wierz górującego nad jeziorem wyzimskiego zamku.

Pani Jeziora

19.jpg

Wyzima nocą

Dotyczące lokalizacji

Rozkaz królewski i poczta dopadły go w Hagge, gdzie wypoczywał po powrocie z Tregotoru. Opuścił twierdzę nocą, galopując gościńcem wzdłuż lewego brzegu Pontaru, przekroczył granicę z Temerią przed świtem, a teraz, w południe następnego dnia, był już nad brzegiem Ismeny. Gdyby król Foltest był w Wyzimie, Aplegatt doręczyłby mu posłanie jeszcze tej nocy.
Czas pogardy

Przebywał na południu kraju, w Mariborze, oddalonym od Wyzimy o blisko dwieście mil. (...) W okolicach Białego Mostu porzucił wiodący na zachód gościniec i pojechał lasami, w kierunku Ellander. (...). Sforsował rzekę bez trudu - od czerwca nie padało, woda w Ismenie opadła znacznie. trzymając się skraju lasu, dotarł na szlak wiodący z Wyzimy na południowy wschód, w stronę krasnoludzkich hut, kuźni i osiedli w Masywie Mahakam.(...). Przed wieczorem był już na zachodniej granicy księstwa Ellander, na rozstaju w okolicach wioski Zavada, skąd miał prostą i bezpieczną drogę do Mariboru - czterdzieści dwie mile bitym, uczęszczanym traktem.
Czas pogardy

Oren stoi słabo, a ceny kamieni w Wyzimie nie są za wysokie, za blisko do krasnoludzkich kopalni w Mahakamie
Ostatnie życzenie

Inne

- Wiedzieli, że już tu nie wrócą. To było po drugim starciu między nimi a ludźmi, ponad dwieście lat temu. Przedtem wycofując się zostawiali miasta nietknięte. Ludzie budowali na elfich fundamentach. Tak powstały Novigrad, Oxenfurt, Wyzima, Tretogor, Maribor, Cidaris. I Cintra.
Krew elfów


W grze komputerowej Wiedźmin Edytuj

Wyzima, stolica Temerii, jest największym miastem królestwa. Leży nad Jeziorem Wyzimskim, na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, w tym szlaku wodnego. Dzięki rozbudowanej sieci dróg miasto czerpie spore zyski z handlu. Z woli króla Foltesta zarządza nim grododzierżca Velerad.

W grze Wiedźmin 2 Zabójcy Królów:Edytuj

Leży, gdzie zbiegają się ważne szlaki handlowe, stolica Temerii położona jest malowniczo nad brzegiem jeziora Wyzimskiego w dolinie Ismena, która jest dopływem Pontaru. Miasto jest podzielone na cztery kwartały, które są domem dla tysięcy i turystów goszczących ze wszystkich zakątków świata. Pałac Królewski i ratusz są zarówno tutaj, a miasto oferuje wiele rynków, świątyń, kuźni, sklepów, banków, warsztatów, zajazdów i burdeli. Ponieważ nasza historia nie dotyczy Wyzimy bezpośrednio, zakończę mój opis tutaj i zachęcam zainteresowanych do konsultacji innych źródeł.

W grze Wiedźmin 3 Dziki Gon:Edytuj

Po zdobyciu Temerii przez Nilfgaard Wyzima staje się kwaterą główną Nilfgaardczyków gdzie siedzibę w dawnym zamku Foltesta urządził sobie Emhyr var Emreis i dowodzi stąd swoimi armiami. Do zamku przybył cały dwór Emhyra jak również zmieniono nieco jego wystrój np. zamiast zbroi Temerskich Rycerzy są w nim teraz zbroje Nilfgaardczyków. Geralt trafia tu na samym początku gry po wykonaniu zadań w Białym Sadzie.

Ciekawostki i inne informacje Edytuj

7.jpg

Wyzima biedniejsze domy

  • Akcja gry Wiedźmin w bardzo dużej części rozgrywała się właśnie w Wyzimie.
  • W grze Wiedźmin Wyzima staje się areną walk między Wiewiórkami, Zakonem Płonącej Rózy i Wojskiem królewskim.
  • W grze Wiedźmin nie było gospody "Stary Narakort", ale za to w Dzielnicy Handlowej znajdował się "Nowy Narakort".
  • Jest podzielona na cztery dzielnice.
  • W trakcie fabuły gry do Wyzimy nie da się przedostać bez glejtu, ze względu na panującą kwarantannę.
  • W kanałach pod miastem można znaleźć kryptę, w której ukrywają się czciciele nielegalnego kultu Lwiogłowego Pająka. Od samego początku są do Geralta wrogo nastawieni, jednak nie odgrywają żadnej istotnej roli w grze.
  • Nocą w niektórych rejonach miasta można spotkać potwory. Głównie Fledery, Ghule i Kikimory.
  • Spora część mieszkańców Wyzimy zrazi się do Geralta, jeżeli będzie on otwarcie wspierał Scoia 'tael.

GaleriaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki