FANDOMJak mogłem się tak pomylić, tak jak księżyc nigdy nie dogoni słońca tak i ludzie nigdy się nie zmienią.
— Yaevinn o ludziach[źródło]

Yaevinn - elf, Scoia'tael z komanda Toruviel. Posiadał sześćdziesięciofuntowy zefhar. Był przyjacielem Golana Vivaldiego.

Zabił gońca Aplegatta, przez co wiadomość do Demawenda nie została dostarczona i Królestwa Północy nieopatrznie sprowokowały Nilfgaard do ataku.

Yaevinn uczestniczył w II Wojnie Nilfgaardu z Nordlingami oraz Bitwie pod Brenną, jako członek dowodzonej przez Isengrima Faoiltiarnę brygady Vrihedd. Podczas bitwy wdarł się do szpitala polowego prowadzonego przez Milo Vanderbecka, Shani, Marti Sodergren oraz Iolę Drugą i zaczął mordować rannych. Przestał, gdy zobaczył, że w szpitalu leczony jest nilfgaardzki pułkownik z brygady Deithwen, po czym wyszedł ze szpitala, gdy zawołała go Toruviel.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów zostaje wspominany przez Iorwetha.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Toruviel zerwała się z ziemi, chwytając i przypasując miecz, czubkiem buta szturchnęła w udo Yaevinna, który drzemał obok, oparty o ścianę wykrotu. Elf zerwał się, syknął, sparzony przez gorący piasek, o który oparł dłoń.
Czas pogardy

- Ten jeździec też już jest daleko - powiedział z drze­wa Cairbre. - Zamiast gadać, trzeba było strzelać. Teraz go już nie sięgniesz. To dobre dwieście kroków.
- Z mojej sześćdziesięciofuntówki? - Yaevinn pogładził łuk. - Trzydziestocalowym fletem? Poza tym to nie jest dwieście kroków. To jest sto pięćdziesiąt, góra. Mirę, que spar aen'le.

Czas pogardy

Wysoki elf brutalnym szarpnięciem zdarł Iolę z rannego, wzniósł miecz. I zamarł, widząc na czarnym zrolowanym płaszczu pod głową rannego srebrne płomienie dywizji "Deithwen". I dystynkcje pułkownika.
-Yaevinn! - krzyknęła, wpadając do namiotu elfka o ciemnych, zaplecionych w warkocze włosach. - Caemm, veloe! Ess'evgyriad a'Dh'oine a'en va! Ess' tedd!
Wysoki elf patrzył przez chwilę na rannego pułkownika, potem spojrzał w łzawiące z przerażenia oczy chirurga. Potem odwrócił się na pięcie i wyszedł.

Pani Jeziora

Yaevinn w grze komputerowej Wiedźmin

Wiedźmin (gra komputerowa)Edytuj

Wiedźmin po raz pierwszy spotyka Yaevinna w gaju druidów na bagnach koło Wyzimy w akcie II. Może porozmawiać z nim na kilka tematów oraz zlecić zadanie "Na wagę złota", polegające na dostarczeniu listu z prośbą o pomoc finansową do Golana Vivaldiego, mieszkającego w Wyzimie Klasztornej. Przeczytanie listu dostarczy nam poszlaki do zadania "Podejrzany: Vivaldi", wpisu o krasnoludzie do dziennika. Po dotarciu do miasta gracz może rozwiązać je na dwa sposoby:

 • doręczyć pismo Vivaldiemu; ten odpisze w swoim liście, że nie udzieli wsparcia i odda go Geraltowi, aby ten przyniósł ją Yaevinnowi. Elf na sam widok kartki domyśli się potem, że krasnolud nie przesłał mu pieniędzy.
 • wręczyć list kapitanowi Vincentowi Meisowi, za co ten wypłaci wiedźminowi 100 orenów. Yaevinn nie będzie zadowolony, lecz nie będzie miało to negatywnych skutków w przyszłości.

Niezależnie od sposobu wykonania questa Yaevinn przeniesie się do obozu ćwiczebnego zwiadowców Scoia'tael na północno-wschodnim krańcu mapy, aby objąć nad nimi dowództwo. Tam trzeba ukończyć "Na wagę złota", by móc rozpocząć u Yaevinna kolejne zadanie: "Rozpoznanie bojem", w którym elf zwróci się do bohatera z prośbą o poprowadzenie nieludzi z jego obozu na cmentarzysko golemów do walki z Zakonem Płonącej Róży.

Jeżeli w trakcie wykonywania zadania "Na wagę złota" wiedźmin przyjmie "Rozpoznanie bojem" od Zygfryda, wówczas nie będzie można dokończyć tego pierwszego. Jeżeli gracz w ogóle nie podejmie się "Rozpoznania bojem", wówczas Zakon w przerywniku fabularnym kończącym akt II odniesie i tak zwycięstwo.

W akcie III zleca zadanie "Echa przeszłości", polegające na zabiciu bruxy nękającej jego podwładnych w starożytnych ruinach w kanałach, za co zapłaci 300 orenów. Wykonanie zadania stanie się niemożliwe po ukończeniu innej misji - "Sześć stóp pod ziemią". 

Po zrobieniu "Ech przeszłości" lub "Sześciu stóp pod ziemią" Geralt zostanie wplątany w kolejne - "Złoto dla zuchwałych". Yaevinn stanie na czele komanda Wiewiórek i napadnie na bank Vivaldich w Wyzimie Handlowej. Od decyzji gracza zależy po jakiej opowie się stronie:

 • Wybór Zakonu nastąpi, gdy Geralt zacznie atakować nieludzi w banku lub odmówi Yaevinnowi wsparcia; razem z Zygfrydem będą gonić elfa do samych kanałów, jednak ucieknie.
 • Wybór Wiewiórek nastąpi, gdy w rozmowie z Yaevinem Geralt wybierze ich stronę i pomoże im w ucieczce; od tej pory elfi przywódca przeniesie się do domu Vivaldiego, a większość obywateli Wyzimy zacznie się wrogo zwracać do wiedźmina: Zygfryd nazwie go elfim kolaborantem, płatnerz Zakonu bezbożnikiem, a prostytutki od Carmen odmówią usług seksualnych.
Wybór drugiej opcji spowoduje, że w zadaniu "Bez przebaczenia" konieczne stanie się poproszenie Yaevinna o pomoc w rozniesieniu na strzępy ostatniej bazy Salamandry w stolicy Temerii. Ten zgodzi się i stawi się na spotkanie w karczmie Nowy Narakort. Jego śladem podąży Roderick de Wett, który urządzi zasadzkę na Triss Merigold, Declana Leuvaardena, Geralta z Rivii i przywódcę Wiewiórek. Dwaj ostatni zostaną przeteleportowani przez Triss do podziemnej bazy, gdzie Yaevinn doprowadzi wraz z wiedźminem do przywołania swego komanda. Jego żołnierze pokonują armię Salamndry, jednak razem z nimi zostaje rozdzielony z głównym bohaterem magiczną barierą Azara Javeda.
People Yaevinn armor full.png
W akcie IV Yaevinn nie pojawia się w ogóle, jednak wybór podjęty w zadaniu "Wolne elfy" znacząco wpływa na jego rolę w dalszej części gry.

W akcie V Yaevinn zamorduje Białą Raylę skrytobójczymi strzałami w serce. Jeżeli gracz obrał stronę Zakonu lub neutralności, Yaevinn w tym akcie więcej nie wystąpi. Strona Scoia'tael sprawi, że Yaevinn i jego komando będą walczyć u boku wiedźmina z oddziałem mutantów na Starym Dworzyszczu, a potem razem z nimi udał się w podróż do Wyzimy Klasztornej. 

Rola Yaevinna w epilogu zależy od decyzji podjętej przez gracza:

 • Strona Zakonu: Yaevinn pojawi się po wyjściu z domu Szaleńca razem z oddziałem opancerzonych szermierzy; rozpocznie walkę z wiedźminem i Zygfrydem i zginie; w "Zwierciadle lodu" po raz ostatni stanie na drodze Geraltowi jako widmo w lodowej wizji Jakuba de Aldersberga.
 • Neutralność: Yaevinn również pojawi się z powyższym komandem, oskarżając wiedźmina o śmierć Toruviel, tym razem jednak istnieją dwie możliwości: rozpoczęcie walki lub ominięcie Wiewiórek. W przypadku drugiej opcji Yaevinn i jego ludzie zostaną podświetleni na niebiesko, więc i tak będzie można ich zabić. Niezależnie jednak od wyboru elfi przywódca i Zygfryd pojawią się w lodowej wizji Jakuba de Aldersberga, żeby walczyć z Geraltem.
 • Strona Scoia'tael: Yaevinn i Geralt przemierzają razem Wyzimę Klasztorną w drodze do Wielkiego Mistrza; elf otrzymuje od króla Foltesta łaskę dla Wiewiórek; po wyjściu z domu szaleńca bohaterowie otrzymają pomoc wojska Foltesta; przed Klasztorem Płonącej Róży Yaevinn zostanie ciężko ranny w żebra i okaże się niezdolny do towarzyszenia wiedźminowi w rozprawie z de Aldersbergiem; w końcowym przerywniku fabularnym Jaskier opowie, że sława Yaevinna jako pogromcy Zakonu przyciągnęła do Scoia'tael rzesze młodych ludzi.

Modyfikacje Edytuj

Występuje w przygodzie "Wesele", gdzie odgrywa rolę czysto trzecioplanową. Można z nim porozmawiać na początku przygody: elf wyrazi swój podziw dla ślubnej szaty Geralta (notabene wyśmiewanej przez innych gości) i wyjawił, że wiedział o ślubie już miesiąc wcześniej ku konsternacji Geralta, który z niewiadomych powodów stracił pamięć. Yaevinn w późniejszym etapie przygody przedstawi Geraltowi swoją degustację z powodu zachowania krasnoludów na weselu i nie był zadowolony z obecności Zygfryda na weselu i warto dodać, że pojawienie się jednoczesne obu postaci jest sprzeczne z fabułą oryginalnej gry: w przypadku wybrania strony Zakonu Yaevinn ginie od miecza Geralta, wybranie strony Scoia'tael powoduje z kolei zgon Zygfryda, a jeśli gracz zachował neutralność, Zygfryd nie mógł zostać Wielkim Mistrzem, gdyż po śmierci Wielkiego Mistrza Zakon pada, a obaj przywódcy stronnictw raczej nie byliby życzliwi w stosunku do Geralta i nie zostaliby zaproszeni ze względu na swoją złą sławę w przypadku obrania neutralności.

Dane z dziennika Edytuj

Elf Yaevinn jest równie zarozumiały, co elokwentny. Sprawia wrażenie przebiegłego i mądrego. Gardzi ludźmi, uważa ich za agresywnych barbarzyńców, a szacunek żywi jedynie dla kultury Starszych Ras. Trzeba jednak przyznać, że ten pozbawiony złudzeń mężczyzna darzy mnie swego rodzaju szacunkiem.

Wszystko wskazuje na to, że Yaevinn planuje akcję zbrojną - utworzył na bagnach obóz szkoleniowy dla Scoia'tael, którymi dowodzi.

Zwycięstwo elfów na bagnach: Scoia’tael pod wodzą Yaevinna odniosły zwycięstwo nad Zakonem Płonącej Róży podczas starcia na Cmentarzysku Golemów.

Yaevinn jest zainteresowany pamiątkami z przeszłości nieludzi, które mogłyby służyć jako sztandary dla jego Scoia’tael. Pozostaje cynikiem i pragmatykiem nawet gdy rozmyśla o dziedzictwie Starszej Krwi.

Yaevinn obrabowuje bank Vivaldich: W czasie napadu na bank w Wyzimie Handlowej zdecydowałem się wesprzeć Scoia’tael. Yaevinn nabrał przekonania, że dzięki zrabowanym pieniądzom uda się sfinansować zryw powstańczy.

Yaevinn card.jpg

Yaevinn - karta do gwinta

Wsparcie Yaevinna: Poprosiłem Yaevinna o zbrojne wsparcie ataku na siedzibę Salamandry w Wyzimie. Zaproszony na przyjęcie do Leuvaardena elf zgodził się pomóc w rozbiciu organizacji przestępczej.

Stronnictwo Scoi'atel: Na wzgórzu pod Starym Dworzyszczem mój przyjaciel ponownie przybył z odsieczą. Znów stanęliśmy razem do walki przeciw Salamandrze.

Zabójstwo Yaevinna: Yaevinn oskarżył mnie o spowodowanie śmierci Toruviel. Doszło do walki i zginął z mojej ręki

Oszczędzenie Yaevinna: Yaevinn oskarżył mnie o spowodowanie śmierci Toruviel. Nie dałem się sprowokować i elf odszedł swoją drogą.

Wesele: Yeavinn - dowódca jednego z komand. Miło widzieć starych znajomych. Tylko czemu wszyscy wiedzieli o moich zaślubinach przede mną?

Elf trochę się zbulwersował zachowaniem krasnoludów na weselu. Cóż. Kto, jak kto, ale Yeavinn powinien dobrze wiedzieć, że są nieprzewidywalni i nie może mieć do nikogo pretensji.

Ciekawostki Edytuj

 • W zadaniu "Złoto dla zuchwałych", jeżeli Geralt spotka Yaevinna nie zabijając żadnego członka jego komanda, usłyszy od niego wiersz zaczynający się słowami "Rozdzielił nas mój bracie (...) los" - jest to nieco przerobiony wiersz "Ta, co nie zginęła" Edwarda Słońskiego, dotyczącego wydarzeń i emocji w trakcie I wojny światowej.
 • Yaevinn w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon posiada własną kartę do gwinta.
 • W Wyzimie Handlowej w rozmowie z ulicznym bardem wiedźmin może się podszyć pod Yaevinna, lecz muzyk wyśmieje go i nazwie idiotą, opowiadając, że Yaevinn to "półelf, półdiabeł" . Mimo to będzie później śpiewał: "Wie to każdy chłopak i każda dziewczyna, że nie ma wojownika nad Yaevinna".
 • W rozmowach z Alvinem chłopiec wyjawi Białemu Wilkowi, że w trakcie zabawy w "Zabij elfa" jeden z dzieciaków udaje "krwawego Yaevinna".
 • W trakcie wykonywania zadania "Płonąca nadzieja" Toruviel przed seksem z Geraltem wyjawi mu w dwuznacznie, że jest kochanką Yaevinna.
 • Yaevinn posiada dwa modele postaci: pierwszy w skórzanej zbroi od aktu II do aktu III oraz drugi w metalowej zbroi dowódców Scoi'atel w akcie V i epilogu. Tego pierwszego modelu i portretu w dzienniku użyczył postaci Kalivan z przygody "Rozdroża".

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki