FANDOMKrólewski Gambit – zadanie poboczne, występujące w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w którym Geralt pomaga znaleźć sprawcę rzezi w Kaer Trolde.

Kiedy wiedźmin wrócił do Kaer Trolde po zakończonej pomocy dzieciom Cracha poinformować jarla o ich poczynaniach.

Wpis w dzienniku

Dzięki Geraltowi zarówno Hjalmar, jaki Cerys oszukali śmierć i okryli się chwałą, zwiększając swoje szanse w wyścigu o koronę Skellige. Crach uznał te wieści za znakomity pretekst do wydania wielkiej uczty, na której skaldowie mogliby wysławiać czyny młodych an Craite, a zastawione miodem i mięsiwami stoły — przekonać do szczodrego i potężnego rodu niezdecydowanych jeszcze wyspiarzy. Geralt również został zaproszony na tę biesiadę — i miał na niej otrzymać od Cracha prezent w podzięce za udzieloną pomoc.

Skelligijskie przysłowie mówi, że na udanej uczcie leje SIĘ. nie tylko miód, ale i krew. Ktoś niestety potraktował tę mądrość zbyt poważnie — w trakcie biesiady na Kaer Trolde doszło bowiem do straszliwej masakry. Wśród gości pojawiły się nagle, nie wiadomo skąd, rozwścieczone niedźwiedzie. Nim otumanieni alkoholem wojowie sięgnęli po broń, zwierzęta rozszarpały dziesiątki gości, w tym większość pretendentów do korony.

Geralt zdołał ocalić resztę Skelligijczyków — ale nie mógł powstrzymać potoku oskarżeń i obelg wykrzykiwanych pod adresem Cracha. Pozostali jarlowie oskarżyli go o spisek, który miał na celu wyniesienie jego dzieci na tron. Było jasne, że jeśli an Craite nie dowiodą swej niewinności, ich ród na zawsze okryje się hańbą.

Hjalmar i Cerys natychmiast ruszyli do dzieła — każde we właściwy dla siebie sposób. Geralt wiedział, że jeśli zdecyduje się pomóc w śledztwie, będzie musiał też wybrać, z kim je prowadzić.

Jeżeli Geralt zdecyduje się pomóc Cerys

Ostatecznie, Geralt postanowił wspomóc Cerys. Nic w tym dziwnego — jej spokój i systematyczne podejście do sprawy przypominało sposób, w jaki sam prowadził wiedźmińskie śledztwa.
Wnikliwe śledztwo doprowadziło Cerys i Geralta do nieoczekiwanego odkrycia. Okazało się, że w masakrę uwikłany jest Arnvald, który dotąd zawsze wiernie służył rodowi an Craite. To on podał miód zaprawiony ziołami i krwią, który wywołał przemianę części gości w niedźwiedzie. To on później próbował podstępnie zabić Geralta i Cerys, gdy ci wpadli na jego trop.
Arnvald próbował salwować się ucieczką, ale Geralt, który potrafił prześcignąć pikującego gryfa czy wiwernę, nie pozwolił mu zbiec. Cerys, zręcznie prowadząc rozmowę, wyciągnęła ze zdradliwego sługi tożsamość jego mocodawcy. Okazała się nim Birna — wdowa po królu Branie i matka kandydata do korony, Svanrige.
Birnę osądziła rada jarlów. Chodź Geralt i Cerys przedstawili obciążające ją świadectwa, przez chwilę wydawało się, że przebiegła wdowa wyłga się z opałów. Ostatecznie to jej własny syn, Svanrige, nieświadom machinacji, które miały go wynieść na tron, wbił ostatni gwóźdź do jej trumny. To on bowiem, znając Birnę lepiej niż ktokolwiek inny, dostrzegł i obnażył jej kłamstwa. Birnę spotkała zasłużona kara, a dumny niegdyś ród Tuirseach pogrążył się w niesławie.
Jaskier

Przebieg zadania

Zgłoś się do Cracha an Craite po nagrodę.

Geralt po wykonaniu zadań od dzieci Cracha, udaje się do jarla poinformować go o wykonanym zleceniu.

Pokonaj niedźwiedzie.

Podczas rozmowy z jarlem wiedźmin słyszy odgłosy z sali, w której bawią się goście. Okaże się, że to niedźwiedzie mordujące gości. Biały Wilk czym prędzej pozbył się bestii i przystąpił do oględzin. Wiedźmin musi zdecydować, czy poprze Hjalmara, czy Cerys od tego zależy przebieg zadania.

Jeżeli wiedźmin stanie po stronie Cerys

Zbadaj miejsce zbrodni, zbadaj ślady miodu w miejscu zbrodni za pomocą wiedźmińskich zmysłów.

Biały Wilk przygląda się miejscu zbrodni za pomocą wiedźmińskich zmysłów. Geralt bada ciała ludzi, jak i niedźwiedzi, które okazują się berserkami – pół ludźmi, pół niedźwiedziami. Wiedźmin musi odnaleźć przyczynę przemiany, ponieważ nie było pełni. Biały Wilk postanawia rozejrzeć się za dzbanami z miodem, w których może być cenna wskazówka.

Znajdź źródło zapachu, korzystając z wiedźmińskich zmysłów.

Z jednego z dzbanów wydzielała się woń, która doprowadziła wiedźmina do jednego ze stolików. Bialy Wilk dzięki swojej wiedzy, dochodzi do wniosku, że to zapach grzybów. Geralt wraz z Cerys udają się do Hjorta, który ma ogromną wiedzę na temat roślin.

Poproś Hjorta, by zbadał resztkę miodu.

Hjort rozpoznaje grzyby i opowiada o nich wiedźminowi i Cerys.

Podążaj za Cerys do piwnic. Zbadaj piwnice.

Po rozmowie dziewczyna zaproponuje zbadanie beczek z miodem w piwnicy twierdzy.

Zbadaj miód w otwartych beczkach.

W piwnicy okaże się, że rozlany jest spirytus. Biały Wilk przy pomocy wiedźmińskich zmysłów szybko lokalizuje odpowiednią beczkę. Jednak po chwili ktoś rzuca pochodnię, która zapala całe pomieszczenie.

Ucieknij z płonącej piwnicy. Podążaj za Cerys tunelem.

Geralt i Cerys uciekają z piwnicy specjalnym zamaskowanym tunelem.

Używając wiedźmińskich zmysłów, zbadaj drzwi do piwnicy.

Po powrocie to twierdzy wiedźmin wraz z dziewczyną badają ślady przy drzwiach do piwnicy.

Idź za śladami stóp, korzystając z wiedźmińskich zmysłów. Rozejrzyj się za kolejnym śladem, używając wiedźmińskich zmysłów.

Ktoś pozostawił ślady stóp, które kierują wiedźmina do pochodni, przy której znajduje się kawałek tkaniny, który należy do jednego ze sług an Crate – Arnvalda.

Złap Arnvalda. Dogoń Arnvalda.

Sługa od razu po zauważeniu wiedźmina wsiada na konia i ucieka z twierdzy. Lokaj po złapaniu od razu wyzna, że zdradził na rzecz Birny. Po przyznaniu się do winy następuje zebranie Rady Jarlów, która zadecyduje o losie Birny.

Konsekwencje

  • jeżeli wiedźmin pomoże Cerys to ona zostanie królem Skellige;
  • jeżeli Biały Wilk podążył za Hjalmarem to on zostanie nowym władcą;
  • jeśli Geralt nie wykonał tego zadania królem zostanie Svanrige.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.