FANDOM


Powrót na Krzywuchowe Moczary – zadanie poboczne występujące w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w którym Geralt wraca na Krzywuchowe Moczary wraz z Krwawym Baronem, aby odzyskać jego żonę.

Wiedźmin zostaje poproszony przez Krwawego Barona, aby odbić jego żonę Annę z rąk Wiedźm z Krzywuchowych Moczarów.

Wpis w dzienniku Edytuj

Jak pamiętacie Baron, samozwańczy pan Velen, poprosił wiedźmina o znalezienie zaginionej rodziny. Okazało się, że Tamara, córka Barona, przebywa w Novigradzie, gdzie dołączyła do łowców czarownic. Natomiast Anna, żona Barona, została porwana przez wiedźmy, które, zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą, uczyniły z niej swoją służkę.

Baron poprzysiągł odbić Annę — z pomocą wiedźmina lub bez niej. Zebrawszy ludzi i sprzęt, wyruszył w niebezpieczną wyprawę przez bagna do miejsca, w którym Geralt znalazł jego żonę.

Geralt zdecydował, że pomoże Baronowi i ruszył do wioski na moczarach. Okazało się, że prócz pana na Wrońcach przybyli tam też łowcy czarownic, przywiedzeni przez Tamarę. Wszyscy mieli jeden cel — odnaleźć Annę.

Nie było łatwo, ale wkrótce zguba została odnaleziona. Niestety, okazało się, że wiedźmy rzuciły na nią klątwę, która zmieniła ją w bestię. Wiedźmin chciał zdjąć przekleństwo i udał się po pomoc do ubożątka, Janka.

Janek jak zwykle był pomocny. Zdradził wiedźminowi, że miejsce, w którym wiedźmy praktykują magię, znajduje się w piwnicy chatki z gobelinem. Gdy Geralt zszedł na dół razem z łowcą Gradenem, odkrył kilka dziwnych lalek, w tym jedną przedstawiającą Annę. Próba odczynienia klątwy nie zakończyła się dobrze — Anna została odczarowana, ale zmarła zaraz potem — klątwa została bowiem tak skonstruowana, żeby zabijać, przy próbie odczynienia.

Po śmierci matki Tamara wróciła do Noyigradu, a Baron, w równie podłym nastroju, jak córka, do Wrońców. Wiedźmin długo zastanawiał się, czy warto za nim jechać.

W końcu zdecydował, że pojedzie jego śladem. Gdy dotarł do Wrońców, dowiedział się, że Baron nie żyje. Samozwańczy władca Velen powiesił się na konopnym sznurze.
Jaskier

Przebieg zadania Edytuj

Jeżeli Geralt zabił Ducha

Spotkaj się z Baronem we wsi Sztygary. Edytuj

Krwawy Baron polecił Geraltowi, aby spotkali się we wsi Sztygary. Sołtys wsi opowie, że przez miejscowość przechodzili łowcy czarownic, podążali w stronę Krzywuchowych Moczarów. Baron wraz z ludźmi i wiedźmin wyruszają śladami łowców.

Wraz z Baronem udaj się do chat na moczarach. Edytuj

Geralt wraz z Baronem i jego ludźmi udają się na Moczary w poszukiwaniu Anny – żony Barona.

Pomóż łowcom czarownic w walce z potworami. Edytuj

Na miejscu w Sierocińcu wiedźmin zauważa łowców czarownic walczących z potworami. Ludzie Barona, przybywają z odsieczą i po zakończonej walce, Baron zauważa swoją córkę Tamarę. Po krótkiej rozmowie łowcy przystępują do przeszukania Sierocińca i znajdują Annę. Kobieta będzie umysłowo chora i nie rozpozna swoich bliskich. Po chwili wiedźmin słyszy dźwięki wydobywające się z bagien i wszyscy zostają zaatakowani przez potwory.

Przygotuj się do walki. Pokonaj bestie. Edytuj

Po chwili pojawiają się utopce, baby wodne oraz bies. Po ich pokonaniu i krótkiej pogawędce pomiędzy postaciami Krwawy Baron zabiera Annę do uzdrowiciela, z Gór Sinych, a zadanie kończy się powodzeniem.

Jeżeli Geralt uwolnił Ducha

Spotkaj się z Baronem we wsi Sztygary. Edytuj

Baron nakazał Geraltowi udać się do wsi Sztygary, gdzie się spotkają. Jeśli wiedźmin uwolnił Ducha, sołtys powie, że Czarna Mara wymordowała całą wioskę, a ocalał tylko on. Poda informację, że przez wioskę przechodzili łowcy, udający się w stronę Moczarów.

Wraz z Baronem udaj się do chat na moczarach. Edytuj

Geralt wraz z Baronem i jego ludźmi udają się na Moczary w poszukiwaniu Anny – żony Barona.

Pomóż łowcom czarownic w walce z potworami. Edytuj

Na miejscu w Sierocińcu wiedźmin zauważa łowców czarownic walczących z potworami. Ludzie Barona, przybywają z odsieczą i po zakończonej walce, Baron zauważa swoją córkę Tamarę. Po krótkiej rozmowie łowcy przystępują do przeszukania Sierocińca i znajdują Annę. Kobieta będzie przemieniona w babę wodną i nie rozpozna swoich bliskich. Po chwili wiedźmin słyszy dźwięki wydobywające się z bagien i wszyscy zostają zaatakowani przez potwory.

Przygotuj się do walki. Pokonaj bestie. Edytuj

Po chwili pojawiają się utopce, baby wodne oraz bies. Po ich pokonaniu i krótkiej pogawędce pomiędzy postaciami zabójca potworów twierdzi, że najlepiej będzie zapytać Janka, co się stało.

Odwiedź Janka i dowiedz się, co stało się z Anną. Edytuj

Biały Wilk, aby dowiedzieć się, co się stało z Anną, postanawia poszukać Janka, który mieszka na Moczarach. Geralt trafia do jego norki, jednak jest ona pilnowana przez utopce i babę wodną.

Odszukaj Janka, używając wiedźmińskich zmysłów. Edytuj

Nieopodal norki, wiedźmin zauważa ślady Janka, które doprowadzają go do uboża. Stworzenie opowiada dokładanie, co się działo z Anną.

Opowiedz czuwającym przy Annie co dolega kobiecie. Edytuj

Wiedźmin dzięki informacjom od Janka udaje się do Sierocińca i mówi wszystkim, że Wiedźmy odcięły Annie pukiel włosów i zeszły do ukrytej piwnicy. Przywódca łowców i Geralt udają się na poszukiwania drzwi prowadzących do komory.

Znajdź drzwi prowadzące do ukrytej komory. Edytuj

Biały Wilk znajduje drzwi prowadzące do piwnicy w budynku, w którym znaleziono Annę.

Wejdź do jaskini. Edytuj

W komorze jest mały ołtarzyk, na którym są cztery laleczki, każda symbolizuje kogoś innego, za pomocą przedmiotu wplecionego w laleczkę. Wiedźmin, znając naturę klątw oraz za pomocą wiedzy uzyskanej od Barona o Annie wie, że należy wziąć laleczkę z fioletową malwą. W innym przypadku kobieta zginie. Geralt na usłyszy dźwięki dobiegające z zewnątrz. Szybko udaje się na górę i widzi odczarowaną Annę. Jednak klątwa była złożona i mimo odczarowania kobieta umiera. Tamara wraca wraz z łowcami do Oxenfurtu, a Baron udaje się do Wrońców, gdzie wiesza się na konopnym sznurze, a wiedźmin otrzymuje nagrodę od Sierżanta.