FANDOMTeraz albo nigdy – zdanie poboczne, występujące w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w którym Geralt pomaga uciec Triss i innym czarodziejom z Novigradu.

Wiedźmin po zejściu ze statku Radowida po zakończeniu zadania Dorwać Juniora otrzymuje liścik przesłany jednego z mieszczan od Triss. Po zapoznaniu się z treścią wiadomości Biały Wilk od razu wyrusza do domu czarodziejki.

Wpis w dzienniku

Novigrad słynął niegdyś z tolerancji i poszanowania prawa. Dlatego to tu właśnie ściągali czarodzieje z całego świata, prześladowani zarówno przez Radowida, jak i Emhyra. Niestety, odkąd rozpętała się wojna, Wolne Miasto zamiast bezpieczną przystanią, stało się miejscem kaźni.

Znana ci dobrze, Drogi Czytelniku, Triss Merrigold postanowiła ewakuować pozostałych przy życiu czarodziejów jak najdalej od linii frontu — do Koviru. Nie było to proste zadanie, dlatego czarodziejka poprosiła o pomoc wiedźmina. Los prześladowanych nie był przecież Geraltowi obojętny — a już tym bardziej los samej Triss...

Kiedy już, już wydawało się, że czarodzieje są bezpieczni i mogą odpływać ku ośnieżonym brzegom Koviru, ich statek został zaatakowany łowców czarownic. Niby wyżły, które wytropią skrywającego się zająca w najgłębszej nawet norze, jakimś sposobem wpadli na trop Triss i jej kompanów. Całe szczęście w obronie zaszczutych czarodziejów stanął Geralt — oraz, co bardziej zaskakujące, Dijsktra, którego nigdy wcześniej nie posądzałem o wrażliwość na los bliźnich.

Po rozprawieniu się z łowcami przyszedł czas na pożegnania. Geralt nie musiał wytężać wiedźmińskich zmysłów, żeby poczuć, jak żywo biło wtedy jego serce. Myśl, że miałby nie zobaczyć się już z Triss była nie do zniesienia — więc zamiast życzyć szerokiej drogi, Geralt poprosił, by została. I tak oto, w wyjątkowo nieromantycznych okolicznościach, odżyło łączące ich uczucie.
Jaskier

Przebieg zadania

Przeczytaj tajemniczy liścik.

Geralt od razu zapoznaje się z treścią liściku, który otrzymał i wyrusza do domu Triss.

Spotkaj się z Triss.

Wiedźmin po zapoznaniu się z treścią wiadomości udaje się do kryjówki czarodziejki.

Podążaj za Triss do kryjówki Bertolda i Anisse.

Biały Wilk, wchodząc do domu, jest świadkiem kłótni pomiędzy Triss a gospodarzami budynku. Czarodziejka w zależności od decyzji Białego Wilka:

  • odda naszyjnik;
  • zatrzyma naszyjnik.

Niezależnie od decyzji, Triss przechodzi do sedna sprawy i powie, że łowcy czarownic wyprzedzili jej plan i wzmocnili patrole w mieście, zamknęli bramy i przeczesują każdy dom w poszukiwaniu czarodziejów. Triss powie także, że Berdold i Anisse nie dotarli na miejsca spotkania. Wiedźmin ma dwa wyjścia:

  • zgodzić się pomóc;
  • udać się od razu do Zimorodka.

Jeżeli Biały Wilk zgodzi się pomóc, to wyrusza wraz z Triss do domu, gdzie ukrywa się para. Na miejscu okaże się, że są tam już łowcy czarownic. Dzięki szybkiej reakcji Geralta Bertold i Anisse przeżyli i udają się do Zimorodka, gdzie z powodu ratowania dwójki ludzi, zginął właściciel karczmy.

Jeśli Geralt nie zgodzi się ratować Bertolda i Anisse to zginą z rąk łowców, a właściciel karczmy przeżyje.

Podążaj za Triss.

Wiedźmin wraz z czarodziejką, Bertoldem i Anisse udają się do karczmy Zimorodek, gdzie spotykają martwego właściciela karczmy i grupę łowców czarownic.

Zabij łowców czarownic.

Po pozbyciu się przeciwników wiedźmin udaje się za Triss do sekretnego przejścia.

Podążaj za Triss. Wejdź do kryjówki czarodziejów i podążaj za Triss.

Geralt udaje się za Triss do sekretnego przejścia w karczmie, które prowadzi do kryjówki czarodziejów. W podziemiach wiedźmin dowie się, że chcą uciec drogą morską, ale żeby dostać się do portu, trzeba oczyścić kanały, które roją się od potworów.

Wejdź do kanałów. Znajdź drogę przez kanały.

Biały Wilk wraz z Triss udają się do kanałów, aby pozbyć się utopców oraz samotnego katakana. Podczas podróży przez kanały wiedźmin trafia na kilka ścian, które musiał zniszczyć za pomocą znaku Aard.

Znajdź przejście na drugą stronę żerowiska szczurów.

Przechodząc przez kanały wiedźmin z czarodziejką natrafiają, na żerowisko szczurów, które nie sprawia im problemów. Po jego przejściu są już na końcu kanałów.

Spotkaj się z Dijkstrą w porcie.

Biały Wilk wraz z Triss po wyjściu z kanałów spotykają Dijkstrę, który pomaga czarodziejom w ucieczce, jednak podczas rozmowy zostają zaatakowani przez łowców czarownic.

Zabij łowców czarownic.

Po pokonaniu łowców następuje moment, w którym Geralt może pozwolić Triss odpłynąć wraz z czarodziejami albo poprosić, aby została. Jeśli wiedźmin:

  • podczas zadania Kwestia życia i śmierci pocałował czarodziejkę przy fontannie;
  • zapewniał czarodziejkę, że ich związek nie jest przeszłością;
  • wyznał Triss miłość przed wypłynięciem do Koviru.

Jeżeli wiedźmin wykonał wszystkie te rzeczy, czarodziejka wróci się w ostatniej chwili ze statku i uda się wraz z Geraltem do latarni, na kilka chwil dla siebie. Po wspólnym wieczorze czarodziejka oznajmi, że wyrusza do Kaer Morhen. Biały Wilk, wychodząc z latarni, spotyka Dijkstrę, który proponuje Geraltowi pomoc w zabójstwie Radowida.

Jeżeli Geralta nie interesuje związek z czarodziejką, ta odpłynie do Koviru wraz z resztą, a Dijkstra od razu przedstawi, swój plan odnośnie do Radowida.

W obu przypadkach zadanie kończy się sukcesem.

Konsekwencje

Jeżeli Geralt pomoże Triss – magowie przeżyją, ale nasili się wrogość wobec nieludzi zamieszkujących Novigrad.

Jeśli Geralt nie pomógł Triss – czarodzieje będą chwytani i zabijani podczas pogromów w Novigradzie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.