FANDOM


W powieściach o Wiedźminie można znaleźć wiele zapożyczeń z innych utworów.

CytatyEdytuj

  • Oba cytaty odnoszą się do jednej z najpopularniejszej baśni Braci Grimm - "Królewna Śnieżka".

- (...) Aridea dość często zwracała się do Zwierciadła...
- Ze zwyczajowym pytaniem, jak sądzę - przerwał Geralt. - "Kto jest najpiękniejszy na świecie?" Jak wiem, wszystkie Zwierciadła Nehaleni dzielą się na uprzejme i na rozbite.

Mniejsze zło, w zbiorze Ostatnie życzenie

Dopiero po czterech latach otrzymałem wieści od Aridei. Wytropiła małą, żyła w Mahakamie z siedmioma gnomami, których przekonała, że bardziej opłaca się łupić kupców na drogach niż zapylać sobie płuca w kopalni. Powszechnie nazywano ją Dzierzbą, bo pojmanych żywcem lubiła nabijać na zaostrzone kołki. Aridea kilkakrotnie wynajmowała morderców, ale żaden nie wrócił. Potem zaś trudno było znaleźć chętnych, mała była już dość sławna.
Mniejsze zło, w zbiorze Ostatnie życzenie


  • Zapożyczenie z baśni o "Jasiu i Małgosi".

Mówili o zjadarce, która gdzieś w tutejszych lasach ma swoją kryjówkę, domek na pazurzastym kurzym trójnogu.
Kwestia ceny, w zbiorze Ostatnie życzenie


  • Zapożyczenie z baśni o "Kopciuszku".

Zeszłej zimy książę Hrobarik (...) próbował wynająć mnie do szukania ślicznotki, która mając dość jego ordynarnych zalotów, uciekła z balu, gubiąc pantofelek.
Kwestia ceny, w zbiorze Ostatnie życzenie


  • Zapożyczenie z baśni o "Małej Syrence" Hansa Christiana Andersena.

- [...] W mojej balladzie syrenka poświęci się dla księcia, zmieni rybi ogon w piękne nóżki, ale okupi to utratą głosu. Książę zdradzi ją, porzuci, a wówczas ona zginie z żalu, zmieni się w morską pianę, gdy pierwsze promienie słońca...
Trochę poświęcenia, w zbiorze Miecz przeznaczenia

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki