FANDOM


Zazdrość (zwana też Ognistą Zazdrością) – osada w Ebbing. Dawniej, przed pożarem wywołanym przez zazdrosnego elfa, nosiła nazwę Birka. Leży w odległości około trzydziestu mil od stacji pocztowej, na wschód i dzień jazdy od Fano. Ma kształt długiej uliczki, przy której leżą domy, spichlerze i gorzelnie, na końcu niej leży zajazd "Pod Głową Chimery". W Zazdrości zatrzymał się Bonhart, który tam zabił i pozbawił głów Szczury.

Ważniejsi mieszkańcy Edytuj

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

- Ciągle nas straszysz tym Bonhartem - rzekł wolno Giselher, wstając również. - Myślałby kto, że łotr już za węgłem... A on pewnie za górami, za lasami...
- ...w Zazdrości - dokończył spokojnie Hotsporn. - W zajeździe "Pod Głową Chimery". Jakieś trzydzieści mil stąd. Gdyby nie wasze zygzaki nad Veldą, pewnie wpakowalibyście się na niego wczoraj.

Wieża Jaskółki

Dokąd zatem, jeśli wolno spytać, droga prowadzi? Którą z dróg symbolicznego rozdroża? Mistrz Almavera, artysta igły, popędził swe muły na zachód, ku miasteczku Fano. Wschodni gościniec prowadzi do osady Zazdrość, ale ja bardzo bym ten kierunek odradzał...

Wieża Jaskółki

Birka była niegdyś wsią bogatą, uroczą i nadzwyczaj malowniczo położoną - jej żółte strzechy i czerwone dachówki szczelnie wypełniały kotlinę o stromych, lesistych zboczach, zmieniających kolory w zależności od pory roku. Zwłaszcza jesienią widok Birki cieszył estetyczne oko i wrażliwe serce. Było tak do czasu, gdy osada zmieniła nazwę. A stało się to tak: Młody rolnik, elf z pobliskiej elfiej kolonii, kochał się na zabój w młynareczce z Birki. Młynareczka - figlareczka wyśmiała zaloty elfa i dalej intensywnie puszczała się z sąsiadami, znajomymi, a nawet krewnymi. Ci zaczęli podrwiwać sobie z elfa i jego ślepej jak kret miłości. Elf dość nietypowo, jak na elfa - eksplodował gniewem i zemstą, eksplodował strasznie. Którejś nocy przy sprzyjającym silnym wietrze podłożył ogień i puścił całą Birkę z dymem. Zrujnowani pogorzelcy upadli na duchu. Jedni powędrowali w świat, inni popadli w nieróbstwo i pijaństwo. Pieniądze zbierane na odbudowę były regularnie defraudowane i przepijane, a osada przedstawiała teraz sobą obraz nędzy i rozpaczy: była zbiorowiskiem paskudnych i byle jak skleconych ruder pod gołym i czarno osmalonym zboczem kotliny. Przed pożarem Birka miała kształt owalny z centralnym ryneczkiem, teraz z nielicznych porządniej odbudowanych domów, spichrzy i gorzelni uformowało się coś w rodzaju długiej uliczki, którą zamykał front postawionego społecznym trudem zajazdu "Pod Głową Chimery" zarządzanego przez wdowę Goulue. I od siedmiu lat nikt już nie używał nazwy Birka. Mówiło się: Ognista Zazdrość, dla skrótu - po prostu Zazdrość.

Wieża Jaskółki

Od skrajnych zabudowań miasteczka dzieliło kalekę dobre pięćset kroków.
A nawet gdyby było bliżej, marna była szansa, by ktoś z mieszkańców Zazdrości przejął się
wołaniem o pomoc. Była pora sjesty, trwającej w Zazdrości zwykle od wczesnego
przedpołudnia do wczesnego wieczora. (...) Kulas, (...) wiedział aż nadto dobrze, że w porze sjesty Zazdroszczanie nie reagują na nic.

Pani Jeziora