FANDOM


Zeflik – jedna z drugoplanowych postaci z przygody Wiedźminkołaj do gry komputerowej Wiedźmin, gadający utopiec.

Historia Edytuj

Jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci w przygodzie – wiadomo o nim, iż objawia się tylko temu, kto będzie pod wpływem spożycia eliksiru Leśny Dzban. Zeflik budził zdziwienie wśród wielu osób, gdyż potrafił gadać, mimo że był potworem. Ta umiejętność raczej nie zmieniła zdaje się jego natury i biernie popierał drapieżniczy sposób zdobywania pożywienia jego pobratymców, jednak różnił się znacznie od nich nie tylko swą wyjątkową cechą i inteligencją – był szczególnie zatroskany o przyszłość świata zagrożoną podobno przez działania Halldis i Trzech Czarownic. Poszukiwał wiele razy wybrańca, który mógłby zapobiec ich planom uśmiercenia Mikołaja i spełnienia przepowiedni Aep Gorgheespeath; zwykle jednak jego przeciwdziałania spalały na panewce, gdyż np. jeden z wybrańców zginął na palu stracony za paranie się havekarstwem. W późniejszym czasie stał się bliskim i serdecznym kompanem studenta medycyny Dillena, który widział go po spożyciu wykradzionego wiedźmom Leśnego Dzbana. Dyskutowali ze sobą na rozmaite tematy, co wywoływało niemałe zdumienie wśród osób postronnych, które nie mogły ujrzeć Zeflika.

Rola w grze Edytuj

Początkowo Geralt tylko słyszy o Zefliku, kiedy spotyka po raz pierwszy Dillena w karczmie "Miś Kudłacz" i również reaguje ze zdumieniem na kowersację studenta z powietrzem; kiedy Dillen niczym niezrażony wyjaśnia mu sposób, w jaki kontaktuje się z Zeflikiem, Geralt usiłuje ją wypróbować, lecz kilka łyków Leśnego Dzbana kończy się tylko popadnięciem bohatera w stan nietrzeźwości i jego dobrowolną, acz natychmiastową ewakuacją z karczmy w celu wydalenia alkoholu; po wyjściu czeka jednak na niego niespodzianka – spotyka właśnie gadającego utopca Zeflika; ten, nie tracąc czasu na konwenanse, z wielkim przejęciem wyjawia mu obawy dotyczące przyszłości i procederu Trzech Czarownic, po czym prosi Geralta o niesłuchanie się ich i udzielenie pomocy Mikołajowi. Niezależnie od tego, jak Geralt zareaguje (może przystac na jego propozycję lub poprowadzić ostrą dyskusję o zbrodniach utopców dokonywanych na ludziach) Zeflik wyjawi Geraltowi kryjówkę Mikołaja, po czym zniknie i już więcej się nie pojawi. Rozmowa z Zeflikiem jest konieczna do popchnięcia do przodu zadania głównego "Aep Gorgheespeath".

W zadaniu "Ucieczka z Los Lebiodas" Dillen pod wpływem porady Zeflika podsuwa Geraltowi pomysł przebrania pacjenta Pata za Helgę w celu umożliwienia mu ucieczki, co wiedźmin komentuje "Ciekaw jestem, co byś mi poradził, gdyby nie podpowiadał ci Zeflik". Powołanie się na Zeflika u Helgi sprawi, że rozmowa potoczy się korzystnie i umożliwi Geraltowi ukończenie tego zadania.

Ciekawostki Edytuj

  • Retekstura Zeflika powstała na bazie modelu potwora utopca, z tym że dodano Zeflikowi kolor skóry przypominający kolor skóry człowieka oraz oczy również przypominające ludzkie.
  • Zeflik to w gwarze śląskiej zdrobnienie od imienia Józef ("Józek").