FANDOM


Zeugl full2
Zeugl

Walka z zeuglem

Zeugl z gry

Zeugl w grze Wiedźmin

Zeugl 2

Finalna wersja z gry

Zeugl - (wymowa: Cojgl lub Zojgl) potwór żyjący na śmietniskach, żywi się wszystkim co znajdzie, przenosi tężec oraz trupi jad. Ogólnie z wyglądu, jego bulwowaty korpus przypomina ohydny kartofel. Jego szczęka jest wypełniona wieloma klockowatymi zębami, a ślepia fosforyzują blado. Zeugl posiada bliżej nieokreśloną ilość grubych macek zakończonych kolczastymi, przyssawkowatymi zgrubieniami. Skóra tego stworzenia jest w jakimś stopniu przezroczysta przez co zobaczyć można jego wnętrzności. Występowanie: Zeugl żyje wśród nieczystości - w kanałach lub na wysypiskach śmieci; trzeba go zabić, dopóki jest młody i niewielki; gdy urośnie, staje się zbyt potężnym przeciwnikiem nawet dla wiedźminów. Odporności: Właściwie niewrażliwy na ciosy mieczem, czy to stalowym, czy srebrnym. Podatności: Żeby zabić zeugla, trzeba go wpierw pozbawić macek. Taktyka: zasypuje przeciwnika gradem ciosów mackami. Alchemia: Jad zeugla Księgi: "Choroba cywilizacji", "Physiologus"

Przypadek zeugla w sposób najdoskonalszy pokazuje, jak potwór może przystosować się do życia w sąsiedztwie zbiorowisk ludzkich. Bestia karmi się odpadkami i nieczystościami, które produkuje miasto, nie musi polować ani walczyć o byt. Po prostu rośnie i z czasem staje się groźna dla ludzi. Oto dobitny przykład na to, że dewastacja środowiska naturalnego wiąże się z tragicznymi konsekwencjami. Dlatego apeluję: szanujmy naturę!

Dane z gryEdytuj

W grze Wiedźmin Zeugl zamieszkuje kanały pod Wyzimą. Przed walką należy wypić eliksir "Wilga" przeciw truciznom. Rzadko wyłania korpus z wody, a przed atakiem posyła na przeciwnika od 4 do 5 macek. Należy odcinać je stylem grupowym a następnie ciąć korpus stylem silnym. najlepiej w walce używać Znaku Igni i Znaku Aksji.

ZeuglGW

Wizerunek z Gry Wyobraźni

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Zakończona obłym, wrzecionowatym, najeżonym kolcami zgrubieniem macka, wystrzelając nagle spod śmieci, pomknęła mu na spotkanie z niesamowitą prędkością. Wiedźmin pewnie wylądował na resztkach rozwalonego mebla, chwiejących się na kupie zgniłych warzyw, zabalansował, złapał równowagę, jednym krótkim cięciem miecza rozpłatał mackę, odcinając maczugowatą przyssawkę.(...)Śmietnik eksplodował, buchnęła w górę gęsta, smrodliwa maź, skorupy garnków, przegniłe szmaty i blade niteczki kiszonej kapusty, a spod nich wyprysnął ogromny, bulwowaty korpus, bezkształtny jak groteskowy kartofel, smagający powietrze trzema mackami i kikutem czwartej.(...)Korpus sunął ku niemu, orząc w śmietnisku niby wleczona beczka. Zobaczył, jak ohydna bulwa pęka, rozwierając się szeroką paszczęką pełną wielkich, klockowatych zębów. Pozwolił, by macki oplotły go w pasie, z mlaśnięciem wyrwały ze śmierdzącej mazi i powlekły w stronę korpusu, kolistymi ruchami wgryzającego się w śmietnik. Zębata paszczęką zakłapała dziko i wściekle. Przywleczony w pobliże okropnej gęby wiedźmin uderzył mieczem, oburącz, klinga wcięła się posuwiście i miękko. Ohydny, słodkawy odór pozbawiał oddechu. Potwór zasyczał i zadygotał, macki puściły, konwulsyjnie załopotały w powietrzu.
Miecz przeznaczenia

CiekawostkiEdytuj

  • W grze Geralt walczy z zeuglem. Pomagają mu w tym Zygfryd z Denesle (Po stronie Zakonu), Triss Merigold (Neutralność), Yaevinn (Po stronie Wiewiórek).
  • Zeugl jest obojnakiem, to znaczy, że nie potrzebuje partnera do rozmnażania.
  • Zeugl jest podatny na Znak Aksji.
  • Zeugl wyglądem i trybem życia przypomina Dianoga - potwór z uniwersum Gwiezdnych Wojen.
  • W serialu i w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon jego nazwa jest wymawiana niewłaściwie [zeugl].

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki