FANDOM


Zjadarka – odporny na żelazo potwór płci żeńskiej, inteligentny i niebezpieczny. Mieszka na odludnych miejscach, często w chałupie stojącej na kurzej nodze. Wygląda jak brzydka kobieta o obwisłych piersiach i szarej skórze. Potrafi przybierać postać pięknej dziewczyny oraz starej kobiety – tak oto zwabia swoje ofiary do chatki, a potem zabija je i pożera.


Występowanie: są trupojadami, żyją w pobliżu ludzkich siedzib w jaskiniach i ruinach.

Odporności: niewrażliwe na konwencjonalne trucizny i odporne na próby powalenia.

Podatności: wrażliwe na srebro i Olej przeciw trupojadom.

Taktyka: próbują powalić ofiarę i pożreć ją żywcem.

Alchemia: Cienisty Pył, Zęby Zjadarki, Trupi Jad, Kryształki Albara

Księgi: "Księga Trwogi i Obrzydzenia, Tom II"

Zjadarki często nazywane są nocnymi wiedźmami, ponieważ przypominają stare, brzydkie kobiety i, podobnie jak czarownice, słyną ze złośliwości. Stworzenia te karmią się ludzkim ciałem, a chociaż chętnie pożerają padlinę, nade wszystko przedkładają mięso świeże i jeszcze ciepłe. Zjadarki wychodzą na polowania po zmroku i na czas łowów łączą się w grupy nazywane przez wieśniaków sabatami. Lubią zwodzić swoje ofiary i znęcać się nad nimi, natomiast między bajki można włożyć opowieści o ich nocnych lotach na miotle i domkach z piernika, w których niby pomieszkują.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

I było coś, co żyło tylko po to, by zabijać. Z głodu, dla przyjemności, powodowane czyjąś chorobliwą wolą, z innych przyczyn. Mantikora, wyvern, mglak, żagnica, żyrytwa, przeraza, leszy, wampir, ghul, graveir, wilkołak, gigaskorpion, strzyga, zjadarka, kikimora, wipper.

Ostatnie życzenie

– Królowo – rzekł Geralt spokojnie – jadąc do Cintry spotykałem wieśniaków, kupców, krasnolódów, kotlarzy i drwali. Mówili mi o zjadarce, która gdzieś w tutejszych ma swoją kryjówkę, domek na pazurzastym kurzym trójnogu.

Ostatnie życzenie